JAKOU PRÁCI MÁ SOURCING MANAGER?

 

"Dobrý Sourcing Manager u nás Vánoce čtyřikrát do roka!" říká Sourcing Leader brněnské a slovenské pobočky Katarína Kojtalová.

 

Co vlastně obnáší práce Sourcing Managera? Je to jen sezení za počítačem, anebo je to i práce s lidmi „face to face“?

KK: Pro mě osobně je to práce snů :-). Zahrnuje detektivní práci se CRM, kdy dostaneme technické zadání a osobnostní předpoklady ke kandidátovi, kterého klient hledá, a na nás je pak tuto jehlu v kupce sena najít. Pracujeme s databází plnou seniorních kandidátů, která je navíc neustále provolávaná naším vlastním call centrem. Proto pracujeme s již dostupnými lidmi, kteří mohou nastoupit na projekt okamžitě. Kromě toho máme všichni prémiové účty na LinkedIn, kde oslovujeme potenciální zájemce. V tuto chvíli nám obchodníci nenosí všechny zakázky na trhu, vybíráme si sexy, zajímavé projekty za zajímavé budgety, které kandidáty lákají. S každým kandidátem si pak vždy přátelsky zavoláme, představíme mu konkrétní projekt, domluvíme si osobní setkání (ať už v našich kancelářích u dobré kávy, na obědě nebo zákusku), kde probereme detaily. S ajťáky se mi velmi dobře pracuje, protože vědí, co chtějí. Vědí, že jsou žádaní, ale vždycky si rádi poslechnou, co zajímavého jim trh nabízí.

 

Jaké předpoklady by měl dobrý sourcer mít, a co je podle vás na této pozici naopak přeceňováno?

KK: Není to žádná věda, ale určité předpoklady by splňovat měl. Osobně si u nových uchazečů hlídám komunikativnost, nebojácnost a obchodního ducha. Nenechat se ničím snadno odradit... Sourcing Manager není call centrum, které volá s předem připravenými skripty, je to o spontánnosti, a taková práce musí člověka bavit. Dobrý sourcer by určitě měl umět nadchnout kandidáty pro projekty, které pro ně denně hledáme. Naopak přeceňované jsou podle mě předchozí zkušenosti s recruitmentem, anebo znalost IT. U nás se to naučí každý, kdo chce makat, vydělat si na vlastní bydlení do několika let, a baví ho práce s lidmi.

Na co byste nalákala nové posily do týmu? Co je pro vás v práci nejlepší? A jak je to s tzv. finančními Bonusy, za jakou dobu je reálné si na nějaké zajímavé peníze sáhnout?

KK: Nejlepší na této práci je to, že se sem každý den těším a i po čtyřech letech mě tahle práce stalé baví. Není stereotypní a dokáže člověka posunout. Každý den se učím něco nového, protože technologie se neustále mění a my s nimi musíme držet krok a vědět, co hledáme. Co se týče finančních podmínek, ty jsou u nás víc než štědré. Už po 3 – 6 měsících si u nás mohou recruiteři sáhnout na peníze, o nichž se jim doposud ani nesnilo. Za každého alokovaného kandidáta je čeká velmi štědrá odměna, v podstatě tak máme Vánoce 4x do roka – každý kvartál :-).

 

Můžete být konkrétnější? Kolik si tedy řádově vydělá Sourcing Manager (včetně bonusů) v CoolPeople?

KK: Nejlepší je asi uvést reálný příklad. V Bratislavě a Brně máme nové sourcery, kteří si sáhli na bonusy už po šesti měsících. Ke svému fixu si tak jeden sourcer vydělal kavrtálně 30 tisíc korun, ročně tedy 120 tisíc. Svůj vlastní příklad neuvádím, protože jsem tu už čtyři roky, přičemž na projektech v Brně mám 85 lidí, a tady se už pohybujeme ve velmi zajímavé hladině… ;-).

 

Kataríno, jaký sen jste si díky své práci splnila? 

KK: Jaký sen? Několik snů! Ještě mi není ani třicet a už jsem si splnila téměř všechny: auto, vlastní byt s výhledem na Brno, procestovali jsme půl světa – nádherné lokality jako je Karibik, Amerika, Asie, Severské země… Tento rok mě čekají Faerské ostrovy a Afrika. K tomu všemu jsem v práci potkala skvělé lidi, s nimiž se setkáváme i mimopracovně.

Kdybyste si teď hledala práci, z jakých představ byste už neslevila a proč?

KK: Práce mě musí bavit. A musím věřit v to, co prodávam, a tady cítím, že to to pravé je. Kolektiv je také velmi důležitý a nasmějeme se tu víc než mimo práci… Máme velmi vtipné kolegy :-D. 

 

Jak odpočíváte? A máte nějaký netradiční koníček?

KK: Odpočívání mi moc nejde, ale snažím se relaxovat při sportu a při cvičení. Každý pátek máme u nás v kanceláři s kolegyněmi jógu, tak tam se vždycky nastartuji. A netradiční koníček? Asi práce :-), protože můj nejlepší kamarád je můj kolega, obchodník, a proto se o práci bavíme nonstop… Ale nejvíc ze všeho miluji cestování, které si díky své práci mohu dovolit a nemusím se omezovat. 

CO JE DOBRÉ VĚDĚT O PRÁCI SOURCING MANAGERA?

Marta Hartmanová, Sourcing Manager Praha

„Někdo by si mohl myslet, že se jedná o pár telefonátů nebo e-mailů s nabídkou vhodnému kandidátovi. Jde ale o mnohem složitější proces, protože v dnešní době mají IT odborníci i několik nabídek za týden. Je tedy důležité kandidáta především zaujmout atraktivní pozicí, předat mu relevantní, přesné a co nejkonkrétnější informace o projektu i klientovi. Pracujeme většinu dne s interním CRM systémem, který je neustále zdokonalován, aby nám v našem procesu pomáhal a mohli jsme být co nejefektivnější. Součástí našeho CRM je i databáze desítek tisíc spolupracujících IT odborníků. Tato databáze je neustále aktualizována a doplňována o nové osoby. Samozřejmě hledáme vhodné kandidáty i na LinkedInu, kde všichni naši Sourcing Manageři mají k dispozici prémiové Recruiterské účty. Díky těmto účtům můžou oslovit v podstatě kohokoliv, kdo má na LinkedInu založený profil. Velkou přidanou hodnotou CoolPeople určitě je, že když v někom u pohovoru vidíme potenciál, jsme schopni přijmout i absolventa s menší praxí. Takového člověka postupně zaučíme do našeho sourcing procesu a vychováme z něj zkušeného Sourcing Managera.“

Barbora Balcarová, Sourcing Leader Ústí nad Labem

„Máme skvělý tým, který se podporuje, umíme si udělat čas a pobavit se spolu i po práci. Dokážeme ocenit práci našich lidí a vážíme si jich. Každý zaměstnanec má fixní mzdu, protože jistota je důležitá, ale každý z nás chce zároveň být motivován, a to my umožnujeme díky tzv. Bonusům. Systém Bonusů je velmi jednoduchý, denně vidíme, jak se zlepšujeme a co za to dostaneme. Bonusy jsou vypláceny kvartálně, a tak si daný Sourcing Manager může přijít na velmi pěkné peníze. Naše práce není o kvantitě, ale o kvalitě. Chvíli trvá, než se výsledky dostaví, ale jakmile se zaměstnanec „zajede“ do našich kolejí, jde to jako po másle. Kromě toho asi každého potěší, když mu kandidát, jemuž našel práci, zavolá zpět a poděkuje za lepší příležitost s tím, že práci si pochvaluje.“

Veronika Slabáková, Sourcing Manager Ústí nad Labem

„V rámci pracovní pozice mám za úkol najít vhodného kandidáta na IT pozici, která mi byla přidělena. Můj pracovní den začíná tak, že si v klidu připravím kávu, zapnu PC a vyřídím e-maily, které na mě čekají ve schránce. Poté si dle dané pozice připravím v našem systému filtr, který mi kandidáty vytřídí co nejoptimálněji, a dám se do hledání. Jakmile máme vhodného člověka, který splňuje veškeré náležitosti pozice, odešleme jeho životopis s podrobnostmi do společnosti a čekáme, jaká bude reakce. A pak už to jde jako na běžícím páse. Domlouváme pohovory, zjišťujeme zpětné vazby jak od společnosti, tak od kandidáta. V případě, že jsou obě strany naladěné na stejnou vlnu, připravujeme objednávku, zařizujeme nástup a kandidátovi popřejeme mnoho štěstí do budoucna.”